Działaj! Czyli czego nauczyłem się od Mistrza Jedi

autorem artykułu jest Rafał Lipnicki Rafał Lipnicki

Napoleon Hill pisze, że twoimi osobistymi wrogami powstrzymującymi cię przed sukcesem w życiu są niezdecydowanie, zwątpienie i lęk. Tych „wrogów” Hill określa jako niechlubne trio, którego członkowie są nierozłączni – kiedy pojawi się jeden, dwaj inni czają się tuż obok.

Zabawy na śniegu

Gdy w twoim umyśle pojawi się niezdecydowanie, czyli moment, kiedy nie będziesz wiedział, co robić dalej, oznacza to, że kula śniegu (tu: niepowodzenia) zaczęła się właśnie toczyć i z każdą chwilą powiększa się.

Dlatego tak zachęcam do skrupulatnego planowania nie tylko twoich projektów i większych zamierzeń, ale także nadchodzących dni, tygodni i miesięcy. Zapamiętaj słowa Alexa MacKenziego:

„Podejmowanie działań bez planowania jest przyczyną wszystkich niepowodzeń.” – Alex MacKenzie

Jeśli pozwolisz tej kuli śniegu dalej się toczyć, wkrótce pojawi się zwątpienie. Zaczniesz się zastanawiać, jaki sens ma kontynuowanie albo nawet rozpoczynanie jakiegoś przedsięwzięcia. To dlatego po dniach lub tygodniach wytężonej pracy i wielkiego podekscytowania przychodzi taki moment, kiedy przestaje się chcieć. Halo! Słomiany zapale, mówię o tobie!

Jeśli twoja kula śniegu przebyła już tak daleką drogę, odwołaj się do twojego ważnego powodu, dla którego podjąłeś się jakiegoś postanowienia. Miej swoje wielkie dlaczego w łatwo dostępnym miejscu, abyśmy mógł po nie sięgnąć, kiedy tylko pojawi się cień zwątpienia.

(Nie) bądź osłem

Broń się przed zwątpieniem, które zasiewają w tobie inni. Działaj zdecydowanie, bądź uparty, nie słuchaj innych (ale bądź też rozsądny). Broń się przed negatywnym wpływem ludzi marudnych i widzących wszystko w ciemnych barwach. Ograniczaj swojego kontakty z ludźmi negatywnie nastawionymi do świata i z ultrapesymistami. To oni wstrzymują cię przed śmiałym działaniem, to oni cię zniechęcają i wysysają z ciebie energię i entuzjazm. Czy chcesz, czy nie z czasem przejmiesz ich tok rozumowania.

Zadawaj się z ludźmi, którzy wpływają na ciebie mobilizująco, otaczaj się ludźmi, którzy już osiągnęli sukces i są zadowoleni z tego, co robią. W przypadku, gdy takich nie znasz lub poznać nie możesz – odwołaj się do książek i nagrań motywacyjnych. Naładuj się pozytywnie!

Napoleon Hill pyta, czy nie jest przypadkiem tak, że jakiś człowiek, którego uważasz za przyjaciela, tak naprawdę jest twoim najgorszym wrogiem, bo wywiera na ciebie negatywny wpływ?

Hill stwierdza także, że niestety nie ma prawnych sankcji, które mogłyby zostać nałożone na osoby, które świadomie lub nie zatruwają umysły innych negatywnymi wpływami; takie działania powinny być surowo karane, ponieważ niszczą szanse na uzyskanie dóbr materialnych, które są przecież chronione przez prawo.

Jeśli nie będziesz się bronił przed niezdecydowaniem i zwątpieniem, wkrótce odwiedzi cię lęk, który zamieszka w tobie na dłużej. Lęk w tym przypadku to paraliż przed jakimkolwiek działaniem, niechęć do zrobienia czegokolwiek w kierunku rozwoju (materialnego, duchowego itd.). Nie możesz do tego dopuścić!

Zwalcz niezdecydowanie, zwątpienie i lęk w zarodku, wykreśl ze swojego słownika takie sformułowania jak:
chyba
spróbuję
zobaczymy
pomyśli się

Nic tak skutecznie nie zabija entuzjazmu jak zbyt długie zastanawianie się nad tym, czy aby na pewno twoje przedsięwzięcie w 100% przekujesz w sukces. Nie powątpiewaj nigdy w sukces i nie bądź perfekcjonistą, to nie popłaca.

Mistrz Jedi radzi

Poświęć się w całości temu, co chcesz osiągnąć. Przekuj twój entuzjazm w coś realnego. Nie próbuj, działaj. Niech twoim mottem życiowym będą słowa Yody, Mistrza Jedi:

„Do or do not. There is no try.” [Rób lub nie rób. Nie ma próbowania.] – Yoda, Mistrz Jedi, bohater sagi filmowej - Gwiezdne wojny

Nie narzucaj sobie zbędnych barier – jeśli już coś robisz, włóż w to maksimum wysiłku. Chcesz osiągnąć sukces jak najszybciej? Wyobraź sobie, że twoja droga do celu to autostrada. To, że jedziesz po niej 70 km/h zamiast mknąć 140 km/h nie sprawia, że będziesz o wiele bardziej bezpieczny, ale na pewno sprawia, że dotrzesz do celu o wiele później. Wszak i spacerując po parku możesz się przewrócić.

James Arthur Ray powiedział:

„Próbowanie to ponoszenie porażki z honorem.” – James Arthur Ray

Próbowanie to tylko usprawiedliwianie przyszłej porażki, a więc próbowanie to nic innego jak jej wyczekiwanie! Jeśli masz coś próbować zrobić, zgodnie ze słowami Yody – nie rób tego. Poszukaj czegoś innego, czegoś, czemu możesz się w całości poświęcić i przekuć w sukces!

--
„Do or do not. There is no try.” [Rób lub nie rób. Nie ma próbowania.] – Yoda, Mistrz Jedi, bohater sagi filmowej - Gwiezdne wojny

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode