O motywacji słów kilka

autorem artykułu jest Michał Mietliński

Motywacja to przede wszystkim, to co nas nakręca do działania w danym kierunku, nasz cel, oraz powody aby ten cel osiągnąć. Emocje i stan psychiczny zależą od motywacji, ale są one skutkiem, nie zaś przyczyną.

Motywacja jako cel.
To stopień tego jak świadomi jesteśmy, co chcemy w danej dziedzinie osiągnąć. Jak mocno w nas jest ugruntowane przekonanie, jak chcemy by dana rzeczy wyglądała w przyszłości. Z tego przekonania wynika pragnienie zmian. Gdy wiemy jaki jest nasz cel, w danej dziedzinie życia, widzimy jak wiele nam do tego celu brakuje i to jest właśnie motywacja, te różnice między stanem obecnym a celem są doskonałym pobudzaczem emocji. Im mocniejsza jest w nas wizja tego co chcemy by było realne, tym mocniejszy kontrast z rzeczywistością, i tym dotkliwiej nas dotyka, że jeszcze tego celu nie osiągnęliśmy, co popycha do działania.

Zrozumienie tego jest kluczowe, jeśli chodzi o wyznaczanie celów. Jeśli chcemy wprowadzić coś w życie, to nasze cele muszą być klarowne, silne i wykraczające daleko poza stan obecny. Muszą wyraźnie różnić się od tego co widzimy obecnie, tak by chciało nam się działać.

By rozwinęła się w nas pasja do działania, potrzebujemy utrwalać sobie nasze cele, aż będziemy je wciąż widzieć przed sobą. W ten sposób obraz naszych celów i rzeczywistości nałożą się na siebie, i dokładnie widoczne staną się różnice. Niczym kalkę możemy nałożyć rzeczywistość na wzór i poprawiać ją do skutku. Dlatego wzór musi być wyraźny, konkretny, a my musimy go dobrze widzieć.

Motywacja jako powód by jakiś cel osiągnąć, to wszystkie te korzyści, które my i ci na których nam zależy osiągną, jeśli cel zostanie zrealizowany.

Nie da się planować czegokolwiek, dopóki nie będziemy wiedzieć dlaczego akurat ta rzecz będzie dla nas korzystna. Jeśli zabraknie nam tego elementu, z czasem cele wyblakną, bo zabraknie im sensu. Nawet jeśli w danej chwili osiągnięcie jakiegoś pomysłu wydaje nam się realne, to właśnie powody, dla których mielibyśmy go wykonać, zweryfikują nasze podejście. Im silniejsze są twoje czynniki motywujące do działania, tym wyraźniejszy jest cel. A gdy oba te czynniki się połączą, to powstała motywacja popchnie nas naprzód.

Cel i korzyści z niego płynące można porównać do mapy i przewodnika. Cel odpowiednio zapisany, z zaplanowanymi metodami na jego osiągnięcie. Stanowi mapę, jak dotrzeć do danego miejsca. Ale potrzebujemy przewodnika, w którym znajduje się opis i zdjęcia tego miejsca. Wspaniały widok dla którego będzie nam się chciało wdrapać na najwyższą górę. Opis który nas zachwyci miejscem w którym jeszcze nie byliśmy.

Dlatego warto wraz z wyznaczaniem celów, rozpisywać co dany cel nam da. Dlaczego jest taki fajny. Opisać go tak, byśmy czytając opis zapalali się by ten cel osiągnąć. Zachwycali się celem i z niecierpliwością wprowadzali go w życie.

--
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat to zobacz dwie strony które obecnie rozwijam
Blog sukcesu i motywacji
Blog po angielsku

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

 

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode