Zniechęcenie

autorem artykułu jest Nikodem Marszałek

Zniechęcenie

Postanowienia noworoczne to krótki okres naszego życia w którym zastanawiamy się nad minionym życiem, opracowując jednocześnie plany na nadchodzący rok. Większość z nas wkłada ogromny zapał, energie tworząc i oczekując tego co ma nastąpić. Czy wypowiadałeś może takie słowa: „w tym roku tego dokonam, dam z siebie wszystko?” Bawiąc się w czasie nocy sylwestrowej ja osobiście trzymam swoją kartkę z zapisanymi celami w kieszeni, co bardziej agresywni już dawno poszarpaną ściskają jeszcze mocniej w ręce, odliczając trzy, dwa, jeden - Nowy Rok. Co czujesz w tej nowej chwili? Coś się zmieniło, czujesz powiew świeżości, odrodzenia i przede wszystkim nowych szans?

Jak długo czułeś podekscytowanie po tej pamiętnej nocy sylwestrowej? Kilka dni, tydzień może miesiąc? Mijały kolejne dni, miesiące zaczęły powracać stare nawyki, utarte schematy? Kartka z wyznaczonymi celami, przesycona całą Twoją energią, pozytywnym nastawieniem aż promieniuje z dawno zakurzonej szuflady. Kwiatek, który swobodnie leży na blacie tejże szafki wydał szybciej swoje owoce i zmienił kolory na typowo letnie – zmiana nastąpiła, ale nie Twoja.

Ludzie od tysięcy lat wyznaczali nowe cele, plany, snuli marzenia lecz tylko nie licznym udawała się sztuka „wskakiwania w nowe buty”. Czy nazywasz się Jaś czy Małgosia, jesteś człowiekiem bogatym czy biednym przy każdej nowej próbie, zaangażowaniu pojawia się czarna zmora - zwana „zniechęceniem”. Częstokroć nasza droga jest wolna od kamieni, wybojów jedynym problemem jesteśmy MY SAMI. Wiele firm tworzy grupy kilkuosobowe na czas projektu, dlaczego? Najwięcej energii promy kosmiczne zużywają w czasie startu, by pokonać siłę grawitacji. Na rozpalenie zapału w grupie, przeważnie lider oddaje całe swoją siłę ( entuzjazm, podekscytowanie, myśli) by rozbudzić uśpiony potencjał. W kolejnych dniach, reszta członków żywo zaskoczona szybkością postępujących prac, w czasie przerwy mówi nieświadoma: „nasz kierownik jest jakiś nieżywy”, ”lider grupy się wypalił” nie zauważywszy przy tym, że rakieta została już dawno wystrzelona i krąży wykorzystując poszczególne siły bez udziału swojej własnej energii. Powszechnie liderzy nazywani są akumulatorami. Moje pytanie dla menadżerów? W jaki sposób wzbudzasz swój entuzjazm, skąd pobierasz energię, podekscytowanie, zapał?


Co jeśli reprezentujemy jednoosobową firmę o nazwie „Ja”? Wyznaczając cele rzadko lub wcale nie zastanawiamy się nad cechami, predyspozycjami, informacjami jakie będą nam potrzebne by daną rzecz zdobyć. Cele zawsze są w zasięgu ręki jeśli zdejmujemy swoje stare buty zakładając jeszcze niedopasowane nowe.

Zadanie

Wybierz cel, który pragniesz osiągnąć i odpowiedz na pytania:

1. Jakich cech będę potrzebował by mój cel został osiągnięty (ukończony, zdobyty itd.)?
2. Które moje osobiste cechy i predyspozycje mogą mi przeszkodzić w zdobyciu celu?
3. Które moje osobiste cechy i predyspozycje mogą mi pomóc w zdobyciu celu?
4. Jakie emocje, myśli, odczucia pojawiają się u mnie najczęściej?


Poranek

Nasze poranne nastawienie w dużej mierze zależy od ...? Jak odpowiesz jeśli powiem „Twoje poranne samopoczucie zależy od minionej nocy, w szczególności od treści snu”. Kładąc się spać, ważne by zadać jasne polecenie swojemu umysłowi, co będziemy czynić (wyobrażać sobie) podczas odpoczynku. Dawnymi czasy nasi ojcowie, matki, dziadkowie mówili „niech Ci się przyśnią aniołki”, dzisiaj dzieci zasypiają po oglądnięciu bajki (przeważnie przesiąkniętej przemocą). Wybitni ludzie stojący przed ogromnym wyzwaniem (problemem) przed samym snem wydają jasne polecenie swojemu umysłowi w postaci afirmacji np.

„Moja kochana nadświadomość (Wyższe Ja) w czasie snu rozwiązuje dla mnie to zadanie(problem, wyzwanie) i w czasie jutrzejszego dnia udziela mi odpowiedzi. Dziękuje już dziś za to rozwiązanie.”

Dlaczego o tym mówię. Wstałeś kiedyś z uczuciem (zniechęcenia, „doła”, przygnębienia) może było to coś fantastycznego, ekscytującego, radosnego? Zasypiaj z pozytywnym uczuciem, radosną myślą, a obudzisz się w jeszcze lepszym humorze. Wielu ludzi szuka dziwnych powodów swoich porannych nastrojów tracąc przy tym dużo cennego czasu by odbudować jasną postawę. Moja odpowiedź jest prosta – pilnuj z jakimi myślami zasypiasz dzień wcześniej.


Nie chce mi się dalej pisać tego artykułu…

Spoglądając na ludzi sukcesu w różnych dziedzinach przed laty zastanawiałem się, czy oni mają więcej energii ode mnie, czy oni są mądrzejsi, urodzili się z większym talentem otoczeni budującymi ludźmi? Czułem się mały i bezsilny, mówiąc „co ja robię na tym Bożym świecie”. Na moje szczęście pojawili się odpowiedni ludzie, książki oraz tak potrzebna wiara. Kilka lat później moje własne poszukiwania wykazały, że większość z tych „wielkich” ludzi często nie ukończyło żadnych wyższych nawet średnich szkół, byli często karceni fizycznie, posiadali jedną przewagę nad wszystkimi innymi - trzymali się jak szaleńcy swojego marzenia. Czy to oznacza, że musisz się urodzić w patologicznej rodzinie z dala od pozytywnego środowiska by coś osiągnąć? Nie, po prostu jasno sprecyzuj czego oczekujesz od swojego życia. Za każdym razem gdy wypowiadam słowo „marzenie” widzę uśmiech, szczery czy ironiczny zależy od konkretnego słuchacza. Zapamiętaj – naszym ludzkim zbiornikiem z paliwem jest „przyszła możliwość, szansa„ zapłonem „pozytywny mentalny obraz”. Jeśli posiadasz dostatecznie wielkie marzenie, fakty się nie liczą.


Trzy „D” sukcesu

1. Po zbudowaniu obrazu myślowego podejmij decyzję, że tego pragniesz i jesteś przygotowany aby to przyjąć do swojego życia. Bez tego wewnętrznego przekonania będzie to tylko fantazja dla podświadomości (procesy podświadome będą unikać materializacji celu). Wypowiedz sobie: „to jest to czego pragnę i prawdziwie tego chcę doświadczyć” – tak tworzysz intencje (prawo przyczyny i skutku).

2. Determinacja jest uzewnętrznioną siłą woli. Ten potężny smok drzemiący w nas samych jest uwalniany poprzez skupienie uwagi na celu. Zwiększa się wraz z osiąganymi sukcesami, i licznym pokonywaniem problemów. Nie podejmując decyzji, rozmyślając wciąż o swoim marzeniu karmisz swojego pupila, który przy pierwszym pojawiającym się problemie powróci do swej zatęchłej nory.

3. Dyscyplina. Wiesz co masz do zrobienia i cokolwiek sugeruje Ci twoje ciało czynisz nadal. Ludzie przegrywający w życiu to wszyscy Ci, którzy nie robią tego co jest konieczne. Możesz wiedzieć czego chcesz, ale czy jesteś zdyscyplinowany przez większość czasu? Odpowiedz na pytanie: „Czy to co robię teraz, zbliża mnie do mojego celu?”Jeszcze trochę

Oswald Spengler napisał: „Cywilizacje rosły i rozwijały się poprzez napotykane problemy, małe osady i kultury mogły być niszczone przez nieznanych wrogów, pogody lub coś innego, gdyby społeczeństwo nie podchodziło pozytywnie i konstruktywnie do zaistniałych problemów”. Spengler przestudiował 21 największych kultur i cywilizacji i stwierdził: „Tak długo jak cywilizacja zdecydowała się przyjmować różne wyzwania rosła silniejsza i silniejsza”. Jakakolwiek biografia znanej osobistości pokazuję, że Ci ludzie rośli razem ze swoimi wyzwaniami. Jedno co musisz zrobić to radzić sobie z małymi wyzwaniami, każdego dnia. Dwa bloki dalej może wybuchnąć bomba, możesz mieć pustą lodówkę i odczuwać głód, cokolwiek Cię spotyka dzisiaj zaakceptuj to wyzwanie i odrzuć pojawiające się rozproszenie – tak przekroczysz linię mety.


W jaki sposób wzbudzić zniechęcenie? Pokieruj się teraz wewnętrznym głosem, co do użycia poszczególnych składników:

1. Stagnacja – czyli brak nowych wyzwań w życiu;
2. Strefa komfortu – jest dobrze, lepiej być nie musi (może!);
3. Porażka – możliwość napotkania problemu, ośmieszenia;
4. Pasja – bardzo często nadmierne zajmowanie się swoim hobby powoduję zniechęcenie (złość) nawet samym myśleniem o innym zajęciu;
5. Wyzwanie – nadmierne oczekiwania innych (także nas samych) wobec naszych możliwości;
6. Strażnik – uszczypliwe słowa bliskich, kolegów oraz negatywny zbiór informacji.Podsumowanie

1. Zasypiaj powtarzając pozytywne słowa lub wyobrażając sobie coś miłego.

2. Posiadając już cel, zawsze stwarzaj uczucie jak gdybyś już posiadał daną rzecz. Po przebudzeniu doświadczaj tych konkretnych emocji.

3. Dwie godziny przed samym snem, podsumuj miniony dzień używając Tundruka („Odrodzenie Feniksa”) lub przypomnij sobie swoje nastawienie względem danej rzeczy, projektu, osoby (zauważysz dysproporcję niwelując przy tym złogi).

4. Zniechęcenie atakuje wszystkich od najbiedniejszych materialnie, duchowo, umysłowo po najbogatszych. Różnica polega na uświadomieniu sobie, że dana negatywna siła do nas zawitała. Naszym kontrującym pytaniem w tym momencie jest: „do czego ta sytuacja mnie prowadzi?”

5. Marzenia dla dzieci są fantazjami, dla dorosłych podglądaniem przyszłości.

6. Nastaw swój umysł na słowa „Ja pójdę przed Tobą i nierówności wygładzę” (Kaj. 45,2) Oprócz swojej świadomości, posiadasz mniejszych braci zwanych podświadomość oraz nadświadomość. Naucz się zwracać do nich po imieniu, pytając: „Co sądzisz o tym moja…? Co myślisz? Jak to widzisz? Czy możesz mi pomóc? Chciałbym abyśmy zrobili to razem? Skorzystaj z metody CSS („Odrodzenie Feniksa”)by usłyszeć ciche pojawiające się wewnętrzne głosy.

7. Nie ma ludzi lepszych, są tylko Ci, którzy podejmują twardą decyzję nie ulegając powszechnemu zniechęceniu. Dzisiaj Twoją przewagą będzie determinacja, a plecy, które teraz oglądasz zamienią się w piękny widok szczytu. Do dzieła!Do zobaczenia na szczycie
N. Marszałek

--
Więcej artykułów na stronie autora:
CentrumRozwoju.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

 

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode