Neuro - Lingwistyczne Programowanie - co to jest?

Autor tekstu: Adam Dębowski - www.adamdebowski.pl

 

"Jak to jest, że człowiek więcej czasu poświęca na czytanie instrukcji obsługi pralki niż na naukę funkcjonowania swojego umysłu"

Richard Bandler


NLP - Trzy małe literki. Neuro - Lingwistyczne Programowanie - co to jest?

Od 30 lat po całym świecie przekazywana jest wiedza, która kryje się pod hasłem NLP. Zapoczątkował ją Richard Bandler i John Grinder. Jeden był informatykiem, drugi lingwistą. Tak się złożyło, że obaj stworzyli techniki, idee i strategie, które teraz stosowane są na każdym kontynencie w każdej dziedzinie życia.

Na podstawie wiedzy o biologicznej konstrukcji umysłu 'neuro' i znajomości mechanizmów ukrytych w języku /lingwistyczne/ odkrywasz nowe możliwości związane z nauką, rozwojem, pracą i komunikowaniem się. Programowanie oznacza, że ty decydujesz o tym jak chcesz żyć, myśleć i działać. Jest to ustalanie, tworzenie i kreowanie swojej przyszłości. Dzięki temu jesteś w stanie łatwiej niż Ci się wydaje zmieniać swoje życie, ustalać kierunki, stawiać cele i je realizować. Możesz dzięki temu, wpływać na swoje emocje, procesy fizjologiczne i myślenie. Zmieniać siebie i pomagać innym. Uczyć się lepiej i wydajniej, pracować z większą energią i działać bardziej efektywnie i efektownie.
Połączenie tych trzech słów "Programowanie Neuro - Lingwistyczne" tworzy nazwę NLP. Połączenie tych trzech, potężnych w wiedzę i umiejętności dziedzin życia, tworzy dla Ciebie narzędzia, dzięki którym staje przed Tobą nowy świat niesamowitych odkryć.

NLP to praktyczne i skuteczne narzędzia. Powstały one dzięki genialnym twórcom, którzy całe życie poświecili na rozwijanie i doskonalenie tych technik. Składają się też na nie modyfikacje mechanizmów, które swoje źródło mają w światowej psychologii społecznej i klinicznej.
NLP to także, a raczej przede wszystkim (attitude) przekonania i podejście. Ciekawość, chęć ciągłego rozwoju i radość z poszukiwania tego, co jeszcze dla człowieka jest nieznane - to jedne z podstawowych przekonań, które pomagają Ci wejść na wyższe poziomy życia i efektywnego działania. W miarę, jak będziesz odkrywał NLP, zobaczysz, jaką radość można mieć z tego, że w pewnym momencie stwierdzasz: 'UUaa, wiem, że tak dużo jeszcze nie wiem i tyle przede mną do odkrycia'. I zaczniesz uczyć się od najlepszych, modelować mistrzów i geniuszy z każdej dziedziny.

Bo od tego się zaczęło. Modelowanie, czyli obserwowanie pracy najlepszych w danej dziedzinie i wyciąganie tego, co działa. John Grinder Richard (na zdjęciu u góry) z Johnem uczyli się od Virginii Satir (terapeutki rodzinnej), Fritza Perls (terapeuty Gestalt) i Miltona Erikcsona (hipnoterapeuty). Każda z tych osób była mistrzem w swoim fachu. Richard zajął się obszarem procesów podświadomych i nieświadomych i terapii, John (na zdjęciu po lewej) natomiast opracował całą strukturę lingwistyczną, przetwarzając na czynniki pierwsze każde zdanie, które było wypowiadane przez geniuszy podczas ich pracy. Tak powstały książki Structure of Magic Vol.I i Vol.II, z których wyszedł MetaModel, czyli model komunikacji werbalnej oraz Patterns of the Hypnotic Techniques of Milton Erickson Vol.I i Vol.II, z której powstał Model Miltona fundament rozwoju hipnozy eriksonowskiej.

Następnie zaczęli gromadzić oni przeróżne koncepcje, teorie i wyniki badań dotyczącyce wielu innych dziedzin i stworzyli z tego spójny model. Zintegrowwali dziedzinę informatyki (Miller, Galanter), z psychologią (przetwarzanie informacji według Williama Jamesa), z lingwistyką (Chomsky, Korzybski) i teorią komunikacji (Bateson).

Taki był początek NLP, modelu który stał się czymś więcej niż tylko zbiorem niezwykle praktycznych technik, nowego podejścia w terapii oraz umiejętności działania w biznesie i w życiu.

Richard Bandler i John Grinder stwierdzili kiedyś, że to, czego się nauczyli wraz ze swoimi współpracownikami i współtwórcami (byli to m.in.: Robert Dilts, Timothy Leary, Gregory Bateson, Richard Alpert, Ralph Metzner, Maribeth Anderson, Jim Eicher, David Gordon, Byron Lewis, Steve Gilligan, Paul Carter, Frank Pucelik, Leslie Cameron - późniejsza żona Bandlera i Judith DeLozier - żona Grindera) trzeba przekazać dalej. Dlatego powstał zawód, który teraz nazywamy Trenerem (Coachem). Mimo, że grupa twórców zaczęła się dzielić w latach 80-tych, na całym świecie powstały ośrodki z Trenerami, którzy przekazując swą wiedzę, zarażają przekonaniem do rozwoju i nauki. Richard Bandler jest założycielem amerykańskiego stowarzyszenia Society of NLP, które ma tysiące ośrodków na każdym kontynencie. W Polsce jest jeden certyfikowany przez Richarda Bandlera ośrodek stworzony przez Mateusza Grzesiaka - NLP Polska.

Jeśli po raz pierwszy stykasz się z NLP, idź za stwierdzeniem: "Today a reader - tomorrow a leader" i wejdź dalej ucząc się więcej na Forum

Zobacz, co wyjątkowego znajdziesz już na samym początku:

Co takiego jest w NLP, że chciałbyś się tym zainteresować? Co nowego możesz się nauczyć odkrywając Programowanie Neuro-Lingwistyczne?

Zobacz, czego możesz się nauczyć na samym początku i co możesz z tym zrobić. NLP od lat wykorzystywało wszystko, co działa w każdej dziedzinie życia. Dzięki temu teorie i pomysły naukowe przeistaczaczały się w praktyczną wiedzę i umiejętności. NLP od początku swojego powstania szukało też nowych dróg i sposobów, na to, jak działać i komunikować się lepiej, jak mądrze wpływać na innych i na siebie, co robić, aby żyć na wyższym poziomie. Powstały dzięki temu idee, techniki i narzędzia, które coraz cześcięj stosuje się w firmach, szkole i w codziennym życiu.

NLP - co tam może być:

Systemy reprezentacyjne

Czyli jak możesz wykorzystywać swoje zmysły (wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu). Do tej pory uczyłeś się, że masz 5 podstawowych zmysłów i to było wszystko. Teraz dowiesz się jak używać ich skuteczniej do tego co robisz i czym się zajmujesz. Poznasz, że 5 zmysłów to dopiero początek, bo kryje się tam więcej i tak jak mówi Eric Robbie, jest ich przynajmniej 10.

Submodalności

Czy wiesz, że myślisz? Hmm, pewnie, że tak! A czy wiesz, jak myślisz? Co dzieje się w Twoim umyśle, że jesteś w stanie przypominać sobie, tworzyć, czuć, wracać do przeszłości, kreować przyszłość, uczyć się i... Możesz mieć wpływ na swoje zachowanie, zmieniać je, kontrolować emocje i myśli bardziej niż Ci się wydaje. Myśląc o czymś, tworzysz obrazy i używasz dialogu wewnętrznego. Pojawiają się także uczucia i emocje, które są wywoływane poprzez Twój umysł. Chciałbyś wiedzieć, jak to działa, jak w praktyczny i prosty sposób wpływać na siebie tak, aby motywować się bardziej, czuć większą radość z tego, co robisz, wyrzucać stres i inne niepotrzebne emocje, tworzyć plany i ustalać kierunki, które będą sprawiać, że każdy dzień jest coraz lepszy?

Time-line (linia czasu)

Każdy ma swoją przeszłość, w której był, teraźniejszość, w której jest i przyszłość, w którą wkracza. Jakby to było, gdybyś potrafił patrzeć w przeszłość i brać z niej tylko to, co najlepsze, tylko te zasoby, które są przydatne? Czy chcesz, będąc w teraźniejszości, wykorzystywać umiejętności nabyte wcześniej i tworzyć nowe, wiedząc czego chcesz i co możesz stworzyć w przyszłości, na którą masz wpływ. Time-line to potężne narzędzie, które zostało stworzone, abyś patrzył na swoje życie, jak na coś, co ma nieograniczonyme możliwości.

Raport

Jak to jest, że z jednymi osobami się dogadujesz, a z innymi nie? Jedni są przez Ciebie bedziej inni mniej lubiani? Często mówi się, że nadajesz na tych samych falach, o tym, że jesteśmy podobni, o tym, że coś nas łączy. A gdyby tak nauczyć się budowania raportu, stosować pacing i leading, sprawiać, aby nowo poznana osoba czuła się w Twoim towarzystwie komfortowo i przyjemnie. Jak można by lepiej się komunikować i tworzyć lepsze relacje z drugą osobą?

Hipnoza

Wiele się mówiło i mówi o hipnozie, jak o czymś magicznym i tajemniczym. Jedni mówią, że hipnozy nie ma, drudzy, że nie działa, a jeszcze inni, że trzeba jej zakazać. Jak bardzo się mylą...
A gdybyś się dowiedział, że hipnoza jest wszędzie? I to, że stosujesz hipnozę, gdy się relaksujesz, zamyślasz i odpływasz do innych światów, że wyłączaszsz się na chwilę ze świata zewnętrznego i nic do Ciebie nie dociera, że jesteś zmotywowany na najwyższym poziomie i przekraczasz granice, które wcześniej wydawały się nieosiągalne.
Okazuje się, że hipnozę stosuje każdy, ale tak tego nie nazywa. Używasz języka i słów, które są stosowane w hipnozie. Używasz gestów i zachowań, które są w hipnozie. A gdyby tak, nauczyć się precyzji języka, którą stosowali wybitni hipnoterapeuci, iluzjoniści, showmeni i wielcy mówcy i poznać narzędzia niewerbalne, z których można korzystać na codzień? Czy chciałbyś kontrolować swoje ciało i umysł, tak, aby szybciej i efektywniej się relaksować i odpoczywać, uczyć się łatwiej i przyjemniej, budować swój potencjał w pracy i życiu osobistym?

Strategie

Wciąż się uczymy i chcemy uczyć się od najlepszych. NLP zaczęło od modelowania i jest to jedno z jego najważniejszych narzędzi. Dzięki NLP, patrząc na wielkich mówców, przywódców, strategów, pisarzy, artystów, naukowców, sportowców i biznesmenów możesz wyciągać ich strategie i brać od nich to, co najlepsze stosując w swoim życiu. Są rzeczy, które sprawiają, że mistrzowie są mistrzami. Są to sposoby myślenia, przekonania i strategie, które siedzą w ich umysłach. Możesz nauczyć się, jak brać to, co czyni ich najlepszymi w swoim fachu.

A to tylko malutki wstęp, do tego, co możesz jeszcze znaleźć. To tylko kilka punktów, które jak widzisz łączą w sobie wiele dziedzin i umiejętności. Ja bez przerwy zadaję sobie pytanie: "Jak dużo mogę się jeszcze nauczyć?"
A jak daleko sięga Twoja ciekawość odkrywania?

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode