Samodoskonalenie

Poświęć się osiągnięciu doskonałości!


Przyjmij za swoją życiową zasadę, by dawać z siebie wszystko niezależnie od tego, co trafi w twoje ręce. Niech zawsze będzie widoczny niepowtarzalny ślad twojej ręki. Uczyń wyższość swoim zna­kiem firmowym.

ORISON SWETT MARDEN

Optymiści, ludzie o wysokich oczekiwaniach końcowego sukcesu, są ambitni. Im większymi są optymistami, tym bar­dziej stają się ambitni i zdeterminowani. Dlatego też ambicja jest najważniejszą formą wyrażania optymizmu i cechą kluczo­wą dla osiągnięcia sukcesu na dużą skalę w sprzedaży czy na jakimkolwiek innym polu. Ambicja jest tak ważna, jeśli chodzi o wyznaczanie celów, odwagę czy wytrwałość, iż posiadanie tej jedynie cechy może niemal zagwarantować, że pokonasz każdą przeszkodę czy trudność, która stanie na twojej drodze.

Więcej...

Kreatywność i innowacje. Droga do sukcesu.


Jeżeli chcemy osiągnąć w życiu ponad przeciętny sukces, nie możemy postępować tak jak wszyscy. Musimy kroczyć własną drogą, nie oglądając się na innych. Często wbrew ich radom i opiniom. Tylko bycie pierwszym jest nagradzane wyjątkowo.

Jeżeli napotykamy na swojej drodze problem, dotychczas nierozwiązany, nie należy załamywać rąk. Lepiej podejść do niego z takim nastawieniem:

Nikt tego nie zrobił? Super! Będę pierwszy.

Nie wolno poddawać się tylko dlatego, że wielu specjalistom, od tego właśnie zagadnienia, nie udało się osiągnąć sukcesu. Właśnie dlatego im się nie udało. Są ograniczeni do wąskiej dziedziny, w której działają. Mają również zakodowane schematy postępowania i rozwiązań. Nie potrafią spojrzeć z innego punktu widzenia, ani odrzucić wszystko, czego się nauczyli.

Więcej...

Pochwała błędu


Na końcu artykułu Podstawowe błędy w myśleniu napisałem tak: " ... Chciałby zwrócić uwagę na jeszcze jeden błąd myślenia - fetyszyzowanie logiki. Pełna poprawność logiczna nie jest ani łatwa ani zawsze nieodzowna ("wszystko ma swoje miejsce i czas"). Nawet w dowodach twierdzeń matematycznych, które uznawano za ścisłe, zdarzają się rewizje po latach. Logiczne myślenie jest tylko małym wycinkiem możliwości naszego mózgu. Logika wręcz ogranicza ten etap myślenia i działania, który nazywamy kreatywnością. Popełnianie błędów odgrywa ważną rolę w naszym doświadczeniu i uczeniu się, a błąd jest elementem 'mechanizmu' wprowadzania korekt w działaniu.".

Więcej...

Odpowiedzialność za sukces.


Czy zastanawiałeś się jakimi cechami (nie tylko charakteru) wyróżniają się ludzie którzy w swoim życiu osiągnęli sukces? Co trzeba mieć, jakim trzeba być aby stać się człowiekiem sukcesu?

Jeżeli zastanawiałeś się, to powiem Ci, że nie tylko Ty... Powstało już wiele książek, opracowań na temat ludzi sukcesu i ich sposobu na życie. Istnieje nawet nauka która zajmuje się poznawaniem modelu życia ludzi sukcesu, a także nauczaniem tego modelu innych. Mówię oczywiście o NLP którego podstawy stanowi właśnie tzw. modelowanie.

Wszyscy badacze zajmujący się sukcesem wskazują na kilka punktów które sprawiają, że osobę można nazwać człowiekiem sukcesu. Żeby było ciekawiej większość tych elementów jak praktyka wskazuje są to elementy bardzo proste, dostępne każdemu z nas. Różnica jedynie leży w tym, że ludzie sukcesu korzystają z tych drobnych "tricków", a przeciętny zjadacz chleba nie, pomimo, że są mu doskonale znane.
Dlatego przeciętny zjadacz chleba pozostaje przeciętnym zjadaczem, a człowiek sukcesu osiąga sukcesy.
W której grupie ludzi Ty dziś się znajdujesz?

Więcej...

Nowoczesnie techniki szybkiej nauki


Wstęp

Jeśli ktoś zadałby Ci pytanie: co jest dla Ciebie najważniejsze -
w sensie kapitału? Jaka nasunie Ci się odpowiedź? Może dom, samochód...
Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że największym kapitałem
jaki posiada człowiek jest jest zdolność posługiwania się własnym
umysłem.

Nastała era informacji

Możesz nie mieć nic, ale dzięki zdolności szybkiego przyswajania wiedzy
osiągniesz wszystko czego pragniesz.

Dziś umysł każdego z nas można przeliczyć na gotówkę. Żyjemy w erze informacji
i to wiedza gwarantuje nam osiągnięcie sukcesu. Możesz stracić wszystkie
pieniądze i bogactwo, ale będziesz iść dalej i do przodu i używając
mocy swojego umysłu stworzysz tyle bogactwa ile zapragniesz.

Więcej...

Psychologia wywierania wpływu i psychomanipulacji


Zacznijmy od modelu osobowości, który został zaproponowany przez Zygmunta Freuda. Jest on najbardziej znanym i powszechnie stosowanym modelem, opisującym strukturę osobowości człowieka (jego znajomość jest niemal „obowiązkowa”, przynajmniej w dziedzinie psychologii).
W modelu tym występują następujące elementy (obszary):

Ego
Jest to aparat racjonalnego działania (stanowi centralny element psychiki).

Id
Jest to nieświadomy obszar popędów (np.: popęd seksualny).

Superego
Zwane często również sumieniem.

Więcej...

Nauczyciel, trener, mentor


Termin nauczyciel (nauczycielka) – to odpowiednio przygotowany specjalista do prowadzenia pracy dydaktyczno-wychowawczej (nauczającej) w instytucjach oświatowo-wychowawczych, szkołach, przedszkolach, na kursach oraz w innych placówkach pozaszkolnych.

Z historycznego punktu widzenia termin nauczyciel obejmował i obejmuje również nauczycieli prywatnych, tj. mentorow, dozorców, guwernerów, korepetytorów. Funkcję „nauczyciela” w dzisiejszych czasach może pełnić książka, telewizja, czasopisma, film, koncert.

Więcej...

Dlaczego tak wiele osób ekscytuje się NLP?


Mężczyzna siedzi przy stole, je zupę z talerza. Obok siedzi kobieta, ogląda kolorowe pismo i rozmarzonym głosem mówi: „Ach, Zamachowski, jakiż on przystojny i te oczy….Taki męski, taki władczy”. Mężczyzna zniecierpliwiony zrywa się od stołu i krzyczy: „Zamachowski, Zamachowski wszędzie Zamachowski. Otwieram gazetę Zamachowski, włączam telewizor Zamachowski” idzie do kuchni, chwyta za drzwi od lodówki i mówi: „Niedługo lodówkę otworzę i tam też będzie Zamachowski”. Otwiera drzwi lodówki a tam autentycznie siedzi skulony Zbigniew Zamachowski i mówi: „Dzień dobry!”

Więcej...

Czytaj i bogać się


„Nie wyobrażam sobie, bym mogła być osobą, którą dziś jestem, gdyby nie książki. Książki stały się synonimem wolności. Pokazują one, że możesz otworzyć drzwi i przejść na drugą ich stronę”
Oprah Winfrey

„Nie każdy człowiek czytelnik jest przywódcą, ale każdy przywódca musi być czytelnikiem” Harry Truman

Często mówi się, że geniusz to osoba obdarzona nadprzyrodzoną inteligencją, niesamowitą wewnętrzną siłą, boską wręcz kreatywnością. Nie, to są tylko wymówki osób, które tłumaczą sobie swoją przeciętność, brak zorganizowania, marnotrawiony czas oraz brak celowości i kierunku w swoim życiu. Bycie geniuszem jest decyzją, tak jak samo osiągnięcie sukcesu jest konsekwencją decyzji. Słyszymy, że od autorytetu do geniuszu jest bardzo bliska droga, ale tylko nieliczne autorytety są geniuszami, zastanawiałeś się dlaczego?

Więcej...
 

Dobrobyt bez granic


„Z moich doświadczeń wynika, że kreatywnej pracy na najwyższym poziomie nie można wykonywać, gdy jest się nieszczęśliwym”
Albert Einstein

Znane ludzkości od tysięcy lat prawo dawania, dlaczego przynosi tak wyśmienite efekty, czy zadawałeś to pytanie? Dziękując za dobre rzeczy prawo wdzięczności lub przekazując np. 10 procent swojego dochodu systematycznie zostawiasz odcisk w swoim umyśle podświadomym. Twoja cała osobowość wie, że jest wystarczająco dużo dobra na tym świecie i Ty już posiadasz wszelkie potrzebne środki w postaci czasu, pieniędzy i wszelkich dóbr. Nie możesz przyciągnąć biedy jeśli jesteś hojny. Gdybyś zasiał ziarenko słonecznika nie wyrosłaby Ci dynia! Gdyby tak się działo gra nie byłaby warta świeczki. Tak budujemy mentalność dobrobytu bez granic, czym jest mentalność niedostatku?

Mentalność niedostatku charakteryzują 3 rzeczy:

Więcej...

 

Kreatywność: Metoda Sześciu Kapeluszy


Metoda sześciu kapeluszy została stworzona przez Edwarda De Bono, twórcę pojęcia "myślenie lateralne". Idea sześciu kapeluszy pozwala na twórcze podejście do rozwiązywania problemów, wskazuje sześć różnych stron, z jakich można na dany problem postrzegać.

Metoda ta jest prosta, praktyczna i skuteczna, została zaakceptowana przez środowisko edukacyjne, korporacje i organizacje na całym świecie. Sześć kapeluszy zmienia dyskusje ze zwykłego argumentowania i bronienia swoich racji w konstruktywną dyskusję, cała idea polega na sztucznym przyjęciu określonego stanowiska w danej sprawie. Dzięki czemu nikt nie jest zbytnio emocjonalnie związany z bronieniem swoich racji, a jednocześnie może wyrażać swoje uczucia (w danym kapeluszu) bez potrzeby przejmowania się tym, co pomyślą inni. Umożliwia wygospodarowanie czasu na świadomy wysiłek twórczy w danym czasie, wprowadza pewien porządek tworzenia, przy jednoczesnym braku obaw pominięcia jakiegoś aspekt problemu.

Więcej...

 

Wirtualna nauka


Internet dzięki swoim możliwościom multimedialnym oraz interaktywności daje na prawdę olbrzymie możliwości wymiany informacji i doświadczeń. Było więc od początku niemal pewne, że prędzej czy później szkoły i kursy wpiszą się na stałe w Sieć.

I oczywiście tak się właśnie stało.

Zanim jednak podejmiesz decyzję czy chcesz uczyć się OnLine czy tradycyjnie, poznaj wady i zalety obu tych metod nauki...

Więcej...

Jak zrozumieć terminologię egzaminacyjną?


O terminologii egzaminacyjnej.

Egzaminatorzy zwykle zaczynają swoje polecenia od różnych czasowników w stylu „Omów”; „Podaj” itp. Jeśli myślisz poważnie o zdaniu egzaminu, to musisz poznać różnice pomiędzy nimi, aby mieć pewność, że twoja odpowiedź spełni oczekiwania egzaminatora. Nie ma przecież najmniejszego sensu komentować jakiegoś zjawiska, jeśli masz je tylko opisać i na odwrót. Nie stosując się do poleceń egzaminatora, tracisz punkty i zmniejszasz swoje szanse na zdanie egzaminu. Dlatego uważnie zapoznaj się z poniższymi wyjaśnieniami najbardziej popularnych i mylących poleceń egzaminacyjnych.

Więcej...

(Nie)Zapomniane Pomysły


Ile razy zdarzyło Ci się wpaść na jakiś rewelacyjny pomysł? A ile razy po jakimś czasie przypominałeś sobie: "Kurcze, miałem świetny pomysł, ale nie pamiętam jaki!". Czy będę mial rację jeśli powiem, że zdarza się to za często?

Istnieje łatwy sposób aby temu zapobiec:

Więcej...

 

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode