Wirtualna nauka

autorem artykułu jest Kira F.

Internet dzięki swoim możliwościom multimedialnym oraz interaktywności daje na prawdę olbrzymie możliwości wymiany informacji i doświadczeń. Było więc od początku niemal pewne, że prędzej czy później szkoły i kursy wpiszą się na stałe w Sieć.

I oczywiście tak się właśnie stało.

Zanim jednak podejmiesz decyzję czy chcesz uczyć się OnLine czy tradycyjnie, poznaj wady i zalety obu tych metod nauki...

Nauka tradycyjna: OffLine

Zalety nauki klasycznej to przede wszystkim znacznie pełniejsze przyswojenie wiedzy. Wiadomo, że inaczej uczysz się sama, inaczej razem z innymi osobami w grupie; więcej przyswoisz mając bezpośredni kontakt z wykładowcą niż samodzielnie grzebiąc w książkach. Większa jest też motywacja: w grupie ludzi mimowolnie wytwarza się atmosfera mniejszej lub większej rywalizacji która sama w sobie jest dużym bodźcem do nauki.

Nie bez znaczenia jest też sam fakt bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi który daje czasami znacznie więcej niż samą wiedzę. Zdobywasz w ten sposób wiadomości, dzielisz się praktycznym doświadczeniem, ale i nawiązujesz nowe znajomości które mogą później owocować ofertami współpracy.

Zdecydowaną wadą takiego trybu nauki jest natomiast pochłaniany przez nią czas. Niezależnie od tego czy chcesz się uczyć dziennie, wieczorowo czy zaocznie, musisz wygospodarować określone dni i godziny na to żeby spędzić je w szkole, dochodzi do tego również czas dojazdu i przerwy między zajęciami.

Technologia dla wygody: nauka OnLine

Podstawową zaletą tego trybu nauki jest kolosalna oszczędność czasu. Zazwyczaj dostajesz gotowe materiały do nauki i tylko Ty decydujesz jakie dni i godziny na nią poświęcisz. Spotkania OnLine z wykładowcami są zwykle ustalane tak, jak będzie Ci pasować do rozkładu dnia czy tygodnia.

Szkoły OnLine mogą też sobie pozwolić na znacznie tańsze oferowanie swoich usług niż tradycyjne uczelnie i placówki. Wynika to z tego, iż nie potrzebują one osobnych budynków, pracowni, sal wykładowych, pomocy naukowych. Nauka OnLine jest więc zazwyczaj znacznie tańsza niż analogiczne prywatne oferty OffLine.

Oczywiście, wszystko ma też swoje wady...

Wadą nauki OnLine jest brak bezpośredniego, fizycznego kontaktu z wykładowcą i współstudentami. Jest to wbrew pozorom bardzo ważna sprawa: duża część komunikacji międzyludzkiej następuje na poziomie niewerbalnym który w przypadku nauki przez Internet zostaje właściwie wyeliminowany. Z tego powodu przyswojenie niektórych informacji może okazać się trudniejsze, a sam sposób nauki mniej motywujący.

A więc...?

Jak wynika z powyższego, nauka OnLine jest zazwyczaj znacznie wygodniejsza i absorbuje mniej Twojego czasu niż tradycyjne szkoły. Na pewno warto się na nią zdecydować jeśli masz niewiele wolnego czasu: prowadzisz własną firmę, pracujesz, studiujesz... Zainwestowany czas i pieniądze zwrócą Ci się na pewno.

--
Autorka: Kira®
Więcej moich tekstów znajdziesz tutaj: https://cyber-girl.net

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode