Czas wolny

autorem artykułu jest Tomek Urban

"Praca to wszystko co ciało musi robi....... rozrywka - to czego robić nie musi"
- Mark Twain

Tu mamy wyzwanie w zarządzaniu czasem własnym, jak zadania można zlecać, jak do zadań można się motywować, tak z czasem wolnym też coś trzeba zrobić...

Ćwiczenie
Czas wolny to:
................
Rozrywka to:
.............
Zażywać spokoju to:
................
Odpoczywać to:
...................
Relaksować się to:
...............................
Hobby to:
.............................

Czy rzeczywiście odpoczywać w czasie wolnym? czy pracować? Dążyć do osiągania celów?

- Nawet Pan Bóg odpoczywał
- Ciężko się napracowałeś, zasłużyłeś na odrobinę wolnego czasu
- Jak odpoczniesz będziesz mógł lepiej pracować
- Masz prawo do wypoczynku

Zabawa, wypoczynek, pozwalają rozwinąć inne pola umysłu, pomagają w panowaniu nad swoją koncentracją. Wyobraź sobie, że możesz na chwilę zapomnieć o problemach, o celach jakie masz osiągnąć, poczuj się choć przez chwilę wolny, od tego właśnie jest czas wolny.

Sam musisz poszukać miejsc, czynności, dzięki którym czujesz się zrelaksowany i wypoczęty. Pamiętaj nic Cię nie goni... jeśli sam sobie zaplanujesz wypoczynek, weź pod uwagę że jest on częścią Twojego Planu to ty tak ustaliłeś i to ty masz na to wpływ.

Pamiętaj!
Nie odkładaj odpoczynku na później... to niestety najłatwiej odłożyć, bo nikt tu nas nie goni. Wypoczynek należy planować z taką samą wagą jak każdą inną czynność, bo jest tak samo ważna.

Ćwiczenie
Przypomnij sobie, w co bawiłeś się w przeszłości, te mile spędzone chwile, kiedy się dobrze bawiłeś, co sprawiło że miło je pamiętasz, co lubiłeś robić? Wypisze je:
.....................
.....................
.....................
.....................
.....................
Skoro były miłe, miło się o nich myśli to czemu ich nie powtórzyć?

Skoro coś lubię, sprawia mi to przyjemność - robię to - tak spędzam czas wolny.

A ty jak spędzasz, robisz to co lubisz? A może robisz to co otoczenie lubi?

Spacerowałem kiedyś po Krupówkach w Zakopanym, usiadłem sobie na ławeczce i przypatrywałem się spacerującym wczasowiczom. Powiem tak, mieszkam w Krakowie przyzwyczajony jestem do tego ze ludzie szybko chodzą, bo się wszędzie spieszą, a tam w Zakopanym? Coś niesamowitego - nikomu się spieszy jakby czas się zatrzymał, wszyscy spacerują żółwim tempem. Najlepsze w tej obserwacji było to, że dla większości był to taki połowiczny wypoczynek :( połowa z tych ludzi energicznie rozmawiała przez telefon podczas tego spaceru najczęściej o interesach...

Ludzie nie potrafią się uwolnić od tego całego wiru spraw co ich na codzień otacza. Co to za wycieczka, co to za wypoczynek, na który zabierasz laptopa i non-stop pracujesz? Co to za wypoczynek z pięcioma telefonami na dzień, bo w firmie coś się dzieje!

Jeżeli masz podobny problem, spróbuj pobyć przez chwilę samotnie, wyjedź na dzień dwa, z dala od komputera, narzędzi pracy, wyłącz telefon, schowaj wszystko co Ci może o pracy przypominać.

--
Autor Tomek Urban, właściciel serwisu ebiznes.org.pl - przedsiębiorca w internecie
Blog własny: Tomek na życiowej ścieżce

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

© 2008 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode